![]() |
Marek Winiarski (Alchemia 2009) fot. Krzysztof Penarski |
Wydarzenie to stało się jednocześnie inspiracją dla właścicieli Alchemii, Aleksandra Wityńskiego i Jacka Żakowskiego, do zorganizowania festiwalu, który odbył się pod nazwą Jesień z NotTwo Records, a w kolejnych latach przyjął nazwę Krakowska Jesień Jazzowa.
Na scenie Alchemii odbyło się ponad 100 koncertów, wystąpiło około 150 muzyków - w większości byli to najwięksi przedstawiciele współczesnego jazzu i muzyki improwizowanej, a wśród nich m.in. legendarni Anthony Braxton, Joe McPhee, Charles Gayle, Peter Brötzmann.
![]() |
Peter Brötzmann i Michael Zerang (Alchemia 2008) fot. Krzysztof Penarski |
Byliśmy przez te lata świadkami powstawania nowych projektów, które miały swoje światowe premiery właśnie podczas festiwalu, a sam klub został uznany przez muzyków za jeden z najlepszych klubów w Europie. Mogliśmy uczestniczyć w tworzeniu i powstawaniu projektu Resonance Kena Vandermarka, czego efektem był kolejny box wydany przez NotTwo Records. Tym razem na 10 CD zostały zarejestrowane cztery wieczorne koncerty w Alchemii oraz koncert finałowy. Kolejnym ważnym projektem był Magic, czyli spotkanie legendarnej formacji TRIO X z Mikołajem Trzaską. Nagranie z tego koncertu również zostało wydane przez NotTwo Records.
Ken Vandermark i Marek Winiarski (Alchemia 2008) fot. Krzysztof Penarski |
Szczególnym dowodem uznania dla twórców i organizatorów festiwalu było przeniesienie przez Barry`ego Guya z Dublina do Krakowa obchodów 10-lecia Barry Guy New Orchestra. Wielbiciele muzyki jazzowej mieli kolejną okazję, żeby zobaczyć i usłyszeć jednych z największych improwizatorów naszych czasów - począwszy od Evana Parkera, poprzez Trevora Wattsa, Phila Lyttona, na Matsie Gustafssonie kończąc.
Ken Vandermark (widowania Alchemii) fot. Krzysztof Penarski |
Zapraszamy również na stronę www.photofreejazz.blogspot.com
Blog PhotoFreeJazz jest fotograficznym zapisem zdecydowanej większości koncertów, które odbyły się w ramach KJJ oraz cyklu „wiosennego”. Oglądając galerie, możemy sobie wyobrazić, jaki ogrom pracy i swojej pasji do muzyki włożyli pomysłodawcy i organizatorzy festiwalu.
![]() |
Paal Nilssen-Love (Alchemia 2009) fot. Krzysztof Penarski |
Pomimo kłopotów z finansowaniem festiwalu mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze niejeden raz uczestniczyć w koncertach na małej scenie Alchemii. Wspierajmy Krakowską Jesień Jazzową, która jest jedynym festiwalem jazzowym w Polsce skupiającym się wyłącznie na współczesnej muzyce improwizowanej i free jazzowej.