Historia

     Kiedy w 2004 roku z inicjatywy Marka Winiarskiego na scenie klubu Alchemia wystąpiła formacja Vandermark 5, kierowana przez jej założyciela Kena Vandermarka, chyba nikt się nie spodziewał, że będzie to początek wielkiego jazzu w Krakowie. Pięć wieczornych koncertów Vandermark 5, z premierowym materiałem, zostało zarejestrowanych i wydanych przez NotTwo Records w postaci 12- płytowego boxu, który został wybrany przez All About Jazz za wydawnictwo 2005 roku.


Marek Winiarski (Alchemia 2009) fot. Krzysztof Penarski

    Wydarzenie to stało się jednocześnie inspiracją dla właścicieli Alchemii, Aleksandra Wityńskiego i Jacka Żakowskiego, do zorganizowania festiwalu, który odbył się pod nazwą Jesień z NotTwo Records, a w kolejnych latach przyjął nazwę Krakowska Jesień Jazzowa.
    Na scenie Alchemii odbyło się ponad 100 koncertów, wystąpiło około 150 muzyków - w większości byli to najwięksi przedstawiciele współczesnego jazzu i muzyki improwizowanej, a wśród nich m.in. legendarni Anthony Braxton, Joe McPhee, Charles Gayle, Peter Brötzmann.

  Peter Brötzmann i Michael Zerang (Alchemia 2008) fot. Krzysztof Penarski

   Byliśmy przez te lata świadkami powstawania nowych projektów, które miały swoje światowe premiery właśnie podczas festiwalu, a sam klub został uznany przez muzyków za jeden z najlepszych klubów w Europie. Mogliśmy uczestniczyć w tworzeniu i powstawaniu projektu Resonance Kena Vandermarka, czego efektem był kolejny box wydany przez NotTwo Records. Tym razem na 10 CD zostały zarejestrowane cztery wieczorne koncerty w Alchemii oraz koncert finałowy. Kolejnym ważnym projektem był Magic, czyli spotkanie legendarnej formacji TRIO X z Mikołajem Trzaską. Nagranie z tego koncertu również zostało wydane przez NotTwo Records.

Ken Vandermark i Marek Winiarski (Alchemia 2008) fot. Krzysztof Penarski

   Szczególnym dowodem uznania dla twórców i organizatorów festiwalu było przeniesienie przez Barry`ego Guya z Dublina do Krakowa obchodów 10-lecia Barry Guy New Orchestra. Wielbiciele muzyki jazzowej mieli kolejną okazję, żeby zobaczyć i usłyszeć jednych z największych improwizatorów naszych czasów - począwszy od Evana Parkera, poprzez Trevora Wattsa, Phila Lyttona, na Matsie Gustafssonie kończąc.


Ken Vandermark (widowania Alchemii)  fot. Krzysztof Penarski

    Zapraszamy również na stronę www.photofreejazz.blogspot.com
Blog PhotoFreeJazz jest fotograficznym zapisem zdecydowanej większości koncertów, które odbyły się w ramach KJJ oraz cyklu „wiosennego”. Oglądając galerie, możemy sobie wyobrazić, jaki ogrom pracy i swojej pasji do muzyki włożyli pomysłodawcy i organizatorzy festiwalu.

Paal Nilssen-Love (Alchemia 2009) fot. Krzysztof Penarski

      Pomimo kłopotów z finansowaniem festiwalu mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze niejeden raz uczestniczyć w koncertach na małej scenie Alchemii. Wspierajmy Krakowską Jesień Jazzową, która jest jedynym festiwalem jazzowym w Polsce skupiającym się wyłącznie na współczesnej muzyce improwizowanej i free jazzowej.